Wykorzystanie drukarek 3D

Na pytanie czym jest drukowanie 3D można udzielić wielu różnorodnych odpowiedzi, w dużym skrócie rzecz ujmując jest to wytwarzanie trójwymiarowych przedmiotów przy pomocy specjalnie do tego celu stworzonych drukarek, które tworzą dany przedmiot na podstawie komputerowego modelu, tego typu drukarki można znaleźć na stronie www.solveere.pl. Obecnie z pomocą drukarek 3D możliwe jest stworzenie bardzo dokładnych przedmiotów, co wpływa na różnorodne zastosowanie tych urządzeń w wielu różnych dziedzinach życia.

 
 

Prototypowanie, czyli pierwsze zastosowanie drukarek 3D

Drukarki 3D w początkowym okresie nie były jeszcze tak dokładne jak obecnie, wówczas były one wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle dla tworzenia prototypów nowych urządzeń. Dziś gdy są one o wiele bardziej dokładne to ich funkcja w zakresie prototypownia nadal się nie zmieniła, wręcz przeciwnie rośnie liczba firm, które wykorzystują drukarki 3D do tworzenie modeli urządzeń, które w przyszłości chcą wprowadzić na rynek.

 
 
 

Wsparcie dla medycyny

Drukarki 3D okazały się ogromnym wsparciem dla medycyny. Dzięki nim tworzone są modele narządów wewnętrznych konkretnych pacjentów, które znacznie ułatwiają diagnozowanie czy przeprowadzanie operacji, ale na tym zastosowanie trójwymiarowych drukarek się nie kończy… W laboratoriach medyczny opracowano biozgodne materiały, które umożliwiają odbudowę uszkodzonych tkanek pacjenta, a owa odbudowa odbywa się na specyficznie wykonanych rusztowania, rusztowaniach, które drukowane są właśnie na drukarkach 3D.

 
 

Trójwymiarowa moda

Również branża modowa sięgnęła po drukarki 3D. Na wybiegach mody u największych projektantów, można już znaleźć stroje, które nie są szyte, a drukowane w trójwymiarze. Nadal są to jedynie projekty przygotowywane na potrzeby pokazów mody, czy druk 3D znajdzie również zastosowanie w ubraniach, które będziemy spotykać na ulicy, o tym zdecyduje przyszłość. Przyszłość jednak dotarła już także do branży obuwniczej, gdzie na drukarkach trójwymiarowych wykonywane są specjalne wkładki do butów, które doskonale dopasowują się do nogi ich właścicieli.

 
 
 

3D dla naukowców

Technologia 3D sprawdza się również doskonale w przeróżnych dziedzinach nauki, nie dziwi to biorąc pod uwagę, że drukarki trójwymiarowe były wykorzystywane na uniwersytetach na długo zanim trafiły do masowej produkcji. Przy ich pomocy tworzono prototypy nowych urządzeń, ale możliwe było również odtworzenie artefaktów przeszłości, wyglądów przodków człowieka, czy modeli dinozaurów. Technologia trójwymiarowa sprawdza się w wielu gałęziach badań naukowych.

 
 

Technologia 3D w szkołach

Rządy wielu państwa zaczynają zdawać sobie sprawę, z tego jak ważna może okazać się w przyszłości technologia 3D, dlatego w japońskich szkołach można już spotkać zajęcia z prototypownia 3D, a z podobnym zamiarem wprowadzenia zająć z technologii druku trójwymiarowego noszą się również Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Wielka Brytania czy Australia. Wiele krajów widzi bowiem w tej technologii szansę na rozwój swojej gospodarki.