Podstawowe błędy popełniane przez fotografów

 

Nikt nie urodził się z aparatem w dłoni. Każdy fotograf zaczynał od zera z mniej lub bardziej rozwiniętymi predyspozycjami. Toteż nikogo nie powinien dziwić fakt, że nie ma ludzi nieomylnych. Wszyscy popełniają błędy – i ci, którzy dopiero zaczynają i ci, którzy na rynku aktywnie świadczą swoje usługi już od lat. Dziś dowiecie się jakie podstawowe błędy popełniają początkujący fotograficy. Być może jeśli sam pasjonujesz się tym zawodem będziesz wiedział czego unikać i jak przygotować się do realiów tej pracy.

 

 

„Boję się” – strach towarzyszyć będzie Ci już od samego początku

 

To jednak jest właśnie magia tego zawodu. Nauczysz się przezwyciężać swoje bariery, niechęć do ludzi i bliskiego kontaktu z nimi. Wyznacz sobie cel i skrupulatnie go realizuj. Podejdź do pierwszej, lepszej osoby, która minie Cię na ulicy i poproś o zgodę na wykonanie fotografii. Może się nie zgodzić, może na Ciebie nawrzeszczeć a może okazać się Twoją inspiracją. Niezależnie od reakcji będziesz już bogatszy o nowe doświadczenia, których nikt Ci nie odbierze.

 

 

 

Nie pracuj schematycznie

 

Zanim wziąłeś do ręki aparat pewnie przeczytałeś mnóstwo:

 

 • poradników,
 • książek
 • i blogów.

 

Rozmawiałeś z bardziej doświadczonymi kolegami z branży, być może nawet uczestniczyłeś w licznych kursach oraz szkoleniach. Nie możesz jednak wiernie odwzorowywać wskazówek, które udało Ci się zdobyć. Wszelkie rady mają tworzyć dla Ciebie punkt zaczepienia, od których rozpoczniesz kreowanie własnego warsztatu. Zajrzyj na kilka stron prowadzonych przez fotografów. Już na pierwszy rzut oka dostrzeżesz różnicę w ich pracy. Zdjęcia będą doskonałe jakościowo, ale za każdym razem inne i to jest właśnie magia tego zawodu. Ciekawe strony doświadczonych fotografów można znaleźć w sieci, np. tu – bluediamond-hotel.pl, dobrze jest też od razu zwracać uwagę na dopracowane portfolio. W ten sposób z bliska poznamy techniki fotografii:

 

 • ślubnej,
 • dziecięcej
 • czy plenerowej.

 

 

Nie staraj się na siłę szukać własnej specjalizacji

 

Obecnie w branży fotograficznej panuje duża konkurencyjność, dlatego jej przedstawiciele (co pewnie już zauważyłeś) zaczynają specjalizować się w konkretnych dziedzinach:

 

 • fotografia weselna

 • fotografia dziecięca

 • fotografia martwej i żywej natury

 • fotografia reportażowa

 • fotografia mody

 • i wiele innych.

 

Początek Twojej przygody z aparatem nie jest jednak najlepszym momentem na szukanie swoich mocnych stron. Spróbuj wszystkiego. Gromadź zdjęcia i przez kilka miesięcy obserwuj tempo progresu jaki udaje Ci się poczynić. Dopiero na tej podstawie będziesz mógł rzetelnie odpowiedzieć sobie na pytanie co tak naprawdę chcesz robić.

 


Nie przeceniaj swoich możliwości

Jeśli kilku fotografów, którzy pracują w branży od wielu lat jednoznacznie stwierdziło, że zdjęcia naprawdę są dobre wcale nie musi to oznaczać, że jesteś mistrzem. W tym zawodzie kluczem do sukcesu jest:

 

 1. ciągłe samodoskonalenie się,
 2. zdobywanie umiejętności,
 3. śledzenie nowinek
 4. i pojawiających się trendów.

 

Tu nie ma miejsca na stagnację i nudę. Musisz się rozwijać – inaczej konkurencja szybko i skutecznie wyeliminuje Cię z rynku.

 

 

„Nie chce mi się”

 

W Twojej karierze niejednokrotnie pojawią się takie momenty, w których nie będziesz miał ochoty nawet patrzeć na leżący obok Ciebie aparat. To jednak żadna wymówka. Pamiętaj to, o czym na początku wspomnieliśmy – musisz nauczyć się przezwyciężać bariery. Jeśli w momencie największego kryzysu uda Ci się wykonać dobre zdjęcia to znak, że jesteś właściwym człowiekiem, na właściwym miejscu.

 

 

Ze swojej strony możemy tylko życzyć Ci powodzenia i mieć nadzieję, że Twój zapał to fotografii nigdy nie zmaleje. Ta branża potrzebuje ludzi kreatywnych, którzy mają nieograniczone pokłady kreatywności i świeżych pomysłów.