Odzyskiwanie utraconych danych

Pracując na komputerze, bardzo często umieszczamy na nim ważne dokumenty, raporty, a także informacje poufne o wielkim znaczeniu. Jeżeli z różnych przyczyn dojdzie do utraty danych to na szczęście możemy skorzystać z profesjonalnego serwisu ze strony – www.itludek.pl.

Zachowanie podczas utraty danych

Tracąc dane przede wszystkim musimy postępować ostrożnie. Nie możemy panikować. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że skasowane pliki są bez trudu do odzyskania, jeżeli nie przeprowadzamy na komputerze żadnych innych złożonych czynności. Im mniej działamy, tym lepiej. Usunięte pliki pozostają w pamięci, do czasu, gdy jakieś inne informacje nie zajmą ich miejsca.

Jak odzyskać dane?

To oczywiście, czy uda się odzyskać dane, a także w jakiej ilości je odzyskamy zależy w dużym stopniu od wielkości pliku, a także o szybkości naszego komputera. Sprzęty mające wiele procesorów funkcjonują znacznie lepiej.

Dane można odzyskać poprzez zastosowanie specjalistycznego oprogramowania. Jest to proces czasochłonny, ale im wolniej prowadzone jest odzyskiwanie, tym większy procent informacji możemy uzyskać.

Jak chronić dane?

Jeżeli pracujemy na komputerze i posiadamy tam ważne dla nas dokumenty, informacje oraz pliki, to przede wszystkim powinniśmy je zabezpieczyć we właściwy sposób.

a. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o zapis informacji na dysku na którym nie mamy systemu operacyjnego. Jeżeli konieczne będzie sformatowanie dysku twardego, nasze dane ocaleją

b. Kolejną sprawą jest zapisywanie kopi danych na osobnych nośnikach, na przykład na płycie DVD, a także na pendrive.

c. Jeżeli obawiamy się, że nasze dane wpadną w niepowołane ręce powinniśmy przede wszystkim szyfrować je za pomocą specjalistycznego oprogramowania.

d. Dane zagrożona są także atakami hakerskimi. Musimy zabezpieczać komputer odpowiednim antywirusem, a także uważać z otwieraniem obcej korespondencji mailowej. Nie należy również podłączać pendriva do komputerów zagrożonych atakami wirusów, szczególnie takich, które znajdują się w miejskich kafejkach internetowych.

e. Obecnie bez problemu możemy cenne dla nas informacje przechowywać w tak zwanej chmurze. Będą one dla nas dostępne do wpisaniu odpowiedniego hasła. To co może się wydać szczególnie ważne w tej sytuacji, to fakt, że w chmurze możemy nasze informacje redagować, a także mamy do nich dostęp zarówno z komputera stacjonarnego, z laptopa, telefonu, czy tabletu.

Andrzej, informatyk: „Specjalizuje się w odzyskiwaniu danych z komputerów. Najczęstszą przyczyną podobnej sytuacji, nie są jak wszystkim się wydaje, ataki hakerskie, ale po prostu nieuwaga. Klienci usuwają ważne pliki nie zastanawiając się co robią. Jeszcze gorszą postawą jest próba odzyskania utraconych danych i wgrywanie różnego niepotrzebnego, a nawet szkodliwego oprogramowania. Powoduje to, że informacje jeszcze trudniej przywrócić. Na szczęście skuteczność stosowanych przeze mnie narzędzi jest bardzo duża, o ile klient sam nie pogorszył sytuacji, to odzyskanie ważnych plików jest możliwe.