Gdzie wykorzystuje się drukarki 3D

Drukarki 3D zrewolucjonizowały przemysł. Już teraz w mediach aż huczy od prototypów wykonywanych przy pomocy tej technologii a jak zapowiadają producenci – to dopiero początek. Przytaczamy cytat jednego z większych producentów drukarek 3D w Polsce:

„Stworzyliśmy pierwszą drukarkę i czekaliśmy na odzew konsumentów. Okazało się, że nawet my nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że ta technologia zostanie odebrana tak dobrze. Dziś mamy ogromną ilość pracy i zastanawiamy się nad dalszym poszerzeniem swojej działalności”.

Gdzie jednak tak naprawdę można spotkać się z drukiem 3D?

Istnieje kilka gałęzi gospodarki polskiej (i oczywiście nie tylko) gdzie druk 3D naprawdę przyczynił się do ogromnych postępów i szybkiego rozwoju:

  • motoryzacja – przy pomocy drukarek 3D produkuje się między innymi części zamienne do samochodów, motocykli i innych pojazdów mechanicznych,

  • przemysł – również w zakładach produkcyjnych coraz częściej stosuje się druk trójwymiarowy na przykład do tworzenia makiet, czy tymczasowych części zamiennych,

  • stomatologia – tu z kolei najwięcej w sprawie do powiedzenia mają protetycy, którzy docenili potencjał druku 3D i przy jego użyciu tworzą niezwykle precyzyjne, trwałe i nowoczesne implanty,

  • medycyna – szeroko rozumiana branża medyczna nie stroni od specjalistycznych opakowań i narzędzi tworzonych poprzez druk trójwymiarowy,

  • moda i przemysł odzieżowy – dodatki do butów to dopiero początek. Projektanci zapowiadają, że przyjdzie czas, kiedy całe kolekcje ich ubiorów będą drukowane na drukarkach trójwymiarowych.

Masowy nakład produkcyjny

Trwają prace, które umożliwiłyby zastosowanie drukarek 3D to produkcji masowej. Na chwilę obecną jednak nie jest to możliwe, głównie z powodu wysokich kosztów i stosunkowo powolnego procesu produkcyjnego. Nawet najnowocześniejsze drukarki potrzebują mnóstwo czasu, aby stworzyć gotowy projekt.

Możliwy jest jednak użytek domowy

Okazuje się, że według statystyk ponad połowa społeczeństwa polskiego pasjonuje się niuansami technologicznymi i różnego typu gadżetami. W związku z tym coraz częściej decydują się na zakup własnych drukarek trójwymiarowych. Istnieją modele wysokiej jakości, które przeznaczone są do użytku domowego, niekomercyjnego. Jeśli szukasz takiego urządzenia to zajrzyj na stronę – envisiontec.pl a na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Trójwymiarowy biznes

Mówiąc o użytku domowym nie sposób nie wspomnieć również kilku słów na temat wykorzystania komercyjnego. Coraz częściej słyszy się, że drukarki trójwymiarowe są doskonałym narzędziem biznesowym. Gotowe produkty można sprzedawać szerokiemu gronu potencjalnych odbiorców a wszystko to dzięki rosnącej popularności e-commerce.

Jaka jest przyszłość drukarek 3D?

Na początku myślano, że będzie to jedynie chwilowy, gadżeciarski „boom”. Teraz już jednak wiadomo, że przyszłość trójwymiarowych drukarek rysuje się bardzo obiecująco. Eksperci z branży zastanawiają się czy w przyszłości uda się oprzeć na druku trójwymiarowym całe budownictwo! Pierwsze, udane zresztą próby już za nami. Pozostaje jedynie czekać co przyniesie rozwój tej rewolucyjnej technologii.