Funkcjonalne urządzenia- drony

Drony są urządzeniami o dużej funkcjonalności. Obecnie większość osób kojarzy je głównie z zabawkami dla dzieci. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że początkowo drony zostały wynalezione jedynie na potrzeb wojska. Miały pomagać w sprawdzaniu trudno dostępnych obszarów, a także minimalizować ryzyko zagrożenia życia przez żołnierzy. Wiele sukcesów wojskowych uzależnionych było od właśnie dronów.

Drony w powszechnym użytku

Drony obecnie są powszechnie wykorzystywane.

Adrian, filmowiec: „Od kilku lat zajmuje się tworzeniem nagrań filmowych, a także wykonywaniem zdjęć za pomocą dronów. Początkowo klienci byli bardzo nieufni jeżeli chodzi o moją ofertę, ale obecnie nie mam problemu ze znalezieniem zajęcia. Moje portfolio można zobaczyć pod adresem –  Flydron.pl/portfolio. Nagrywam przede wszystkim krótkie filmiki na potrzeby ślubów i wesel. Pary młode decydują się uzyskane nagrania wpleść w film jaki powstaje z całej ceremonii. Oprócz tego bardzo często nagrania z dronów wykorzystuje się do reklamy i dokumentów. Niektórzy także w filmach stosują drony. Ja używam drona z sześcioma wirnikami. Jest on mocniejszy niż drony do użytku rekreacyjnego, przede wszystkim dlatego, że musi nosić ciężką kamerę. Postawiłem na drona z pojemną baterią. Oczywiście im cięższa bateria tym dłużej urządzenie działa. Niektóre tanie modele muszą być ładowane przez kilkanaście godzin, co przy moim zajęciu byłoby zupełnie nieopłacalne. Niekiedy wynajmują mnie również firmy tworzące budynki, aby filmować obiekty w atrakcyjny sposób. Wiele branż dostrzega możliwości dronów”.

Jak widać drony to bardzo funkcjonalne urządzenia, stosowane do różnych celów. Oczywiście nadal najpopularniejsze są modele rozrywkowe.

Bartłomiej: „Postanowiłem kupić sobie drona przede wszystkim po to, żeby rozwijać pasję związaną z lotnictwem. Dawniej miałem zdalnie sterowany samolot, ale uważam, że drony są dużo wygodniejsze w obsłudze. Nie bez znaczenia jest ich atrakcyjna cena, a także fakt, że mogą mieć zamontowaną kamerę. Nie przeszkadza mi długi czas ładownia. Mój dron posiada cztery wirniki może się szybko wznosić na duże wysokości. Mam w planach zainwestować w model sterowany za pomocą smartfona. Takie urządzenia również staje się popularne, a ich cena powoli maleje. Oczywiście smartfon musi posiadać odpowiednia aplikację. Ale po jej wgraniu nie tylko będę mógł nawigować dronem, ale też uzyskam obraz z kamery bezpośrednio na telefonie. Przekaz na żywo jest o tyle praktycznym rozwiązaniem, że pozwala tworzyć ciekawe zdjęcia i nagrania dokładnie zaplanowane”.

Zasad dotyczące używania dronów

Mimo, że drony są proste w użytkowaniu, to przede wszystkim należy bawić się nimi w miejscach oddalonych od skupisk ludzi. Pamiętajmy, że by nie stwarzać niepotrzebnego zagrożenia. Na obsługę dronu nie potrzeba żadnych uprawień, ale to nie znaczy, że należy zachowywać się nierozsądnie. Dron jest maszyną latającą i nie może naruszać niczyjej prywatności. Istnieją również strefy wyłączone z ruchu lotniczego, a to dotyczy także dronów.